Hakkımızda

nan by Canan markası yolculuğuma SAĞLIKLI BESLENME BİLİNCİ oluşmasına katkıda bulunmak üzere başladım.

Geleneksel beslenme kültürümüzün, sofralarımızın olmazsa olmazı ekmeğimiz yenilmesi yasaklanan besin maddeleri arasına girmişti. Oysa yasaklanması gereken ekmek değil, ekmek üretiminde kullanılan unlar ve ekmeğin içersindeki katkı maddeleriydi.

Bu nedenle öncelikle UN+SU+TUZ formülü ile Ekşi Mayalı Ekmek üzerine 5 yıl gibi bir süre çalıştım.

Son yıllarda artan öncelikle sindirim sistemi sorunları ile ortaya çıkan hastalıkların tedavisi sırasında GLUTENSİZ beslenme öneriliyordu. Her ne kadar Ekşi Mayalı ekmek üretimi sırasında GLUTEN oranı en aza iniyor olsa da sıfırlanmıyordu. Bir de Çölyak Hastaları vardı ki eser miktarda GLUTEN onlar için çok zararlıydı. GLUTEN İNTOLERANSI ,GLUTEN HASSASİYETİ sıkça kullanılan kavramlar haline gelmişti.

Aklıma kendisi GLUTENSİZ bir ürün olan KARABUĞDAY geldi ve araştırınca gördüm ki içeriğinde glüten olmadığı için Karabuğday Unu ile ekmek yapımlarında UN+SU+TUZ formülü pek uygulanmıyor ve %100 Karabuğday Unu ile değil de Karabuğday unu katkılı ekmekler yapılıyor.

Kimya Mühendisliği mesleğimin bana kazandırdığı hassasiyetle Karabuğday’ın kendi Ekşi Mayasını üretmeyi başardım. Dolayısıyla GLUTENSİZ ama besleyici ‘’EKŞİ MAYALI KARABUĞDAY EKMEĞİ’’ nan by Canan markasının ilk ürünü olarak sizlerle paylaşılmaya başlandı.

Ve Üretim hanemde sadece ve sadece Karabuğday Unu ile üretim yapmaya karar verdim. Amacım Çölyak Hastalarının da Ekmeğimizi rahatlıkla tüketebilmesi idi ve öyle de oldu. Bu şekilde üretim yapan tek marka olduğumuzu düşünüyorum.

Ardından Glutensiz ama besleyici olan Karabuğday Unu ile üretilen ürünlerimiz eklendi.

Nan by Canan markası olarak geldiğimiz noktada doktorlarımızın ürünlerimizi tavsiye ettiği bir yerdeyiz. Bu güvene layık olmayı sürdürerek yolumuza devam edip ,aynı özenle ürün çeşitliliğimizi artırmayı hedefliyoruz. Sadece Karabuğday Unu ile üretim yapan tek markayız.

SAĞLIKLI BESLENME BİLİNCİ oluşması adına ...